Dags att planera grillning och studentfester

Bettan pratar fortfarande om förra midsommaren. Då bjöd hustrun och jag henne färsk pata negra-skinka, som vi la på grillen utan vidare mankemang. Nu är det dags igen. Vill du ha en riktig läckerhet, beställ nu!

Bettan är hustruns och min blomsterkompis. Hon brukar börja sina besök hos oss med en sväng in till Blomsterprinsessan, där hon köper på sig lite plantor, sen hem till vår trädgård för att plantera. På vårkanten brukar hustrun mms:a bilder till Bettan för att få reda på vad som kommer upp.

Självklart belönas Bettan, och hennes favorit är just den där pata negran. Den kostar 550 kr per kilo och jag väntar leverans nu i maj. Tala om hur mycket du vill ha! Några ha redan tingat.

Planerar du studentfestligheter är det hög tid att boka catering nu. Jag har fått in några sådana också och jag vet att det blir trångt i portgången när firandet närmar sig. Hör av dig i god tid! Det har Bettan gjort. Hennes dotters student kommer att inte att gå av för hackor. 

6 maj 2011

Skriv kommentar

Butikens tider

  • tisdag 12-14 och 16-18
  • onsdag 12-14 och 16-19
    senare vid kundnärvaro
  • torsdag och fredag 12-19
    senare vid kundnärvaro
  • lördag 11-15
  • söndag och måndag stängt.
     

Lördagsaperitivo 15.00 - 17.00

  • 10 mar
  • 14 apr
  • 12 maj
  • 9 jun
    • drop-in eller boka


Kontakt

 

Telefon: 0734 22 86 15

Email:  steve@delibutik.se  ingrid@delibutik.se

Adress:
Rönninge Torg 20
144 61 RÖNNINGE

Hitta hit  


Delibutiken på Facebook