Internaliserad nationaldag
På onsdag är det nationaldag, och om någon undrar ifall Rönninge Deli har öppet, så är svaret ja. Från kl 16 till senast 21.
Vi brukar ju ha öppet på onsdagar, men eftersom det är helg kan det ju råda tveksamheter. Men jag tycker italienska, spanska och franska delikatesser passar utmärkt för att fira Sveriges nationaldag.
Hur då? Jo, det handlar om att expandera och internalisera. Något som förändringsexperter brukar prata om. När man kommer på något nytt, kan man inte bara slänga ut det gamla, då behåller man sitt kunskapsområde lika smalt som det alltid har varit. Nej, det gäller att lägga till och lägga till och lägga till. Vidga sina vyer.
Och vi bor ju i Sverige, vilket är fantastiskt. Samtidigt är vi en del av Norden, Europa, norra halvklotet, världen, universum.
Lät jag som en tioåring nu? Bra! Då bor den pojke jag var för 52 år sen kvar i mig, internaliserad.
Ses!



Öppettider
PÅSKSTÄNGT: 5 - 9 April
Övriga dagar öppet:
Ons-To 16:00 - 22:00
Fre-Lö 15:00 - 23:00
Söndagar 12:00 - 19:00
Efter kl 18 hinner vi tyvärr inte sälja enskilda varor över disk.
Då ägnar vi oss helt åt servering och take away-måltider.




Kontakt och bokning
Telefon: 08 532 522 68
om vi inte svarar maila gärna
Email:
Adress:
Rönninge Torg 20
144 61 RÖNNINGE

Deli, krog och catering Rönninge Torg, 144 61 Rönninge
Butiken: 08 532 522 68
info@delibutik.se
En del (fruar) säger att män aldrig blir äldre än 12. Undrar om det är en myt då?