Ta fast bulltjuven

Det har sina sidor att vara kändis i Rönninge. Häromdagen smet Hunden och ställde till med elände. De inblandade i dramat är jag själv, Hunden, några fotbollsflickor och ett antal hembakta bullar.

Hunden är en gammal labrador, halt och vit om nosen. Hon har börjat protestera mot kvällspromenaderna, som hon tycker är för långa. Hustrun och jag ömkar och daltar.

Men i förra veckan ändrades allt. Nästan hemma från promenaden märkte jag att Hunden var borta. Framme vid fotbollsplan hördes arga flickskrik, jag anade oråd och sprang mot ljudet.

Mycket riktigt. Hunden var vid fotbollsplan, och nu var både hältan och övervikten som bortblåsta. Vid åsynen av fotbollsflickornas bord, som dignade av kanelbullar, blev hon vig som en ung flodhäst, slängde sig fram och hoppade upp på bordet! Där hon stod och mumsade på bullar medan flickorna tjöt och jag rusade fram.

Nu ni tror att historien är slut där, men så väl är det inte. När jag kom fram med andan i halsen och kopplet fladdrande i handen, hörde jag en av fotbollsflickorna säga till de andra: ”Titta där, det är delikatesshandlaren!”

Där försvann den chansen att vara anonym med pinsam hund.

Nu hittar jag ingen bra övergång till nya produkter i butiken, men sådana finns i alla fall. Jag gav dottern Josefin förtroendet att köpa in en hel del oljor, vinägrar och mycket annat från Sydafrika, så kom in och kolla!

Och så har jag ändrat öppettiderna igen. Om ni tycker jag är hattig är det inget mot vad hustrun tycker. Du ser de nya tiderna här intill.

Välkommen in!
 

1 september 2011

Skriv kommentar

Vad bra. För jag har skickat champagneinfo till många av mina kollegor.

Postat av Ulrika den 3 september 2011

Tycker att du gör helt rätt som stänger om det ändå inte är några kunder där, och visst är det skönt att få reda på att ens hund är mycket piggare än vad hon låtsas...

Postat av Pelle, Luddes husse. den 1 september 2011

Ulrika, nej, nej - AW onsdag till fredag - vi har öppet längre då det finns AW kundnärvaro :)Steve

Postat av den 1 september 2011

så fredags afterworken är borta??

Postat av Ulrika KH den 1 september 2011

Butikens tider

  • tisdag 12-14 och 16-18
  • onsdag 12-14 och 16-19
    senare vid kundnärvaro
  • torsdag och fredag 12-19
    senare vid kundnärvaro
  • lördag 11-15
  • söndag och måndag stängt.
     

Lördagsaperitivo 15.00 - 17.00

  • 10 mar
  • 14 apr
  • 12 maj
  • 9 jun
    • drop-in eller boka


Kontakt

 

Telefon: 0734 22 86 15

Email:  steve@delibutik.se  ingrid@delibutik.se

Adress:
Rönninge Torg 20
144 61 RÖNNINGE

Hitta hit  


Delibutiken på Facebook